Platforma cashback e-Candy.pl - Wszystkie aktualne zniżki, promocje i kody rabatowe! Sprawdź rabaty!

Plansza

Gry planszowe, chyba niema osoby która kiedyś by nie grała w jakąś planszówkę.  Jednymi z najstarszych gier planszowych są  królewska gra z Urwarisenetgomłynek i tryktrak. Wiele gier doczekało się swoich odpowiedników elektronicznych czy to na telefony, konsole lub komputery. Z pewnością najprostszymi grami, nie wymagającymi specjalnych plansz innych elementów a jedynie wystarczy kartka papieru i ołówek są np. okręty.   

Jednak są również gry które wymagają odpowiedniej planszy po której będą się poruszać piony/ postacie. Zazwyczaj gra odbywa się poprzez przesuwanie pionów na planszy w określonej ilości i wyznaczone do tego miejsca. W zależności od gry jak również ilości graczy zasady mogą się różnić od siebie. Dla przykładu w szachach cały plansza jest w polach a każdy pion/figura może się po ruszać jedynie po ustalonych dla siebie ruchach, np. wieża może się poruszać o wiele pół jednak ruch może odbywać się tylko pod kątek prostym. Nie może poruszać się po skosie lub jak skoczek w kształcie litery L. Są również gry bardziej rozbudowane dla większej ilości graczy, gdzie często są wprowadzone do rozgrywki karty które określają co dzieje się z danym graczem, może one się przenieść w zupełnie inne miejsce na planszy lub wpaść w pułapkę.

Wyróżnia się obecnie dwie kategorie gier są to eurogry i ameritrash.   

Eurogry można zaliczyć do gier prostych które, a czas odegrania jednej partii jest dość krótki. Posiadają również element abstrakcyjny, są to często gry strategiczne jak np. Osadnicy z Catanu lub Puerto Rico. Gry planszowe typu eurogry nazywane również: gra w stylu niemieckim zaliczana do gier stołowych. W tego typu grach zazwyczaj wszyscy gracze pozostają w rozgrywce do końca.

Ameritrash to zazwyczaj amerykańskie gry planszowe typu stołowego. Zachęcające do starcia pomiędzy graczami. Posiadają również rozbudowaną fabułę, postacie jak również bohaterów z indywidualnymi zdolnościami. Wyróżnia się również dużą losowością. Do tego typu gier planszowych można zaliczyć: Wojna o pierścień czy Battlestar galactica.

Obecnie często jest trudniej zaliczyć grę do odpowiedniego typu. Powstaje coraz więcej gier łączących wiele cech żeby urozmaicić czas dla gracza. Bezwątpienia jest fakt że gry planszowe mocno nas angażują i są świetnym sposobem na spędzanie wspólnie czasu. Zarówno jest to świetny sposób zabawy dla całej rodziny jak również dla grupy przyjaciół. Często również nie tylko młodzież się spotyka przy stole z planszówką ale również i starsze osoby. Zachęcamy do wspólnej zabawy!


Tagi: