Platforma cashback e-Candy.pl - Wszystkie aktualne zniżki, promocje i kody rabatowe! Sprawdź rabaty!

Bieganie – chwilowa moda czy trwały trend?

Bieganie – chwilowa moda czy trwały trend?

 

Moda na bieganie opanowała cały świat. Według najnowszych badań żadna dyscyplina sportowa nie rozwija się w tak szybkim tempie jak jogging. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, by zobaczyć jak wiele osób zainteresowało się tą dziedziną aktywności fizycznej. Biegają już nie tylko pojedynczy zapaleńcy, którzy uprawiają jogging przez cały rok. Coraz więcej osób, w różnym wieku zaczyna na poważnie interesować się tym sportem. Wiosna to doskonały czas by poderwać się z wygodnego fotela i zacząć przygodę z bieganiem.

Dlaczego biegamy? Odpowiedzi na to pytanie jest niemal tak dużo jak ludzi zarażonych tą pasją. Niektórzy poddają się presji na bycie fit. Obecnie głośno jest o tym w mediach, radiu, na portalach społecznościowych. Ulegamy swoistej obsesji na punkcie swojej sylwetki i dbania o swoje ciało. Czy jest to jednak negatywne zjawisko? Niewątpliwie zależy to od naszego indywidualnego podejścia. Dbanie o zdrowie i kształtowanie naszego ciała jest dobrym nawykiem. Bieganie na pewno w tym pomoże. Jednak do wszystkiego w życiu, również do aktywności fizycznej, powinniśmy podchodzić z umiarem, w miarę swoich możliwości i kondycji, w myśl zasady „co za dużo to niezdrowo”. Nie dajmy się zwariować medialnemu szumowi. Rób to co lubisz i co sprawia Ci przyjemność. Jeśli jest to bieganie  - to biegaj! Kiedy chcesz i tyle razy w tygodniu ile potrzebujesz.

Kolejną przyczyną, dla której ludzie zaczynają biegać jest dbanie o własne zdrowie. Niewątpliwie ruch pomaga nam o nie zadbać i poprawić naszą ogólną kondycję. Dzięki bieganiu pracują niemal wszystkie nasze mięśnie, przy tym odpoczynek na świeżym powietrzu jest niezwykle korzystny dla naszego organizmu i ciała, szczególnie po wielogodzinnej pracy biurowej. I tu pojawiają się kolejne plusy joggingu: odprężenie i relaks dla ciała, poprawa wydolności, a w konsekwencji zadowolenie, dobry humor i radość z życia. Bieganie wzmacnia nasze mięśnie, jest korzystne dla serca i płuc, podnosi ogólną odporność organizmu, zmniejsza stres, rozładowuje nerwy. Właśnie to sprawia, że jogging łączy ludzi z pozoru nie mających ze sobą nic wspólnego, o różnym statusie społecznym , w różnym wieku, wykonujących różne zawody. Na tym polega magia biegania.

Znacie to uczucie wyczerpania po udanym treningu połączone z ogromną satysfakcją? Uczucie, które jeszcze bardziej nas napędza? Niesamowity wyrzut endorfin? Wiele osób, związanych z bieganiem, podkreśla, że po żadnej innej aktywności fizycznej nie czuło tego w tak wielkim stopniu. Przyjemność, pasja, odpoczynek, poczucie wolności, dbanie o zdrowie – powinny być najważniejszymi powodami do biegania. Potem przychodzą również inne korzyści. Wiele osób tak „wkręca się” w temat, że stają się niemal profesjonalistami. Przychodzi głód sukcesów, starty w biegach krótko- i długodystansowych, w półmaratonach i maratonach. Wystarczy posłuchać wypowiedzi ludzi, biorących udział w tych zawodach, by przekonać się jak bardzo zaraźliwy bywa sport i ile radości i energii można z niego czerpać.

Jaki jest kolejny powód tego, iż tak wiele osób zaczyna zajmować się tą dyscypliną sportu? Ponieważ możesz uprawiać ją samemu, wystarczy wyjść z domu i biec. Biegać można praktycznie wszędzie. Nieważne czy biegasz amatorsko 2-3 razy w tygodniu dla samego siebie, czy zajmujesz się tym profesjonalnie. Pamiętaj, że każdy sport, również jogging wiążę się z kontuzjami. By zminimalizować ich ryzyko zaopatrz się przede wszystkim w porządne buty biegowe. Dobra amortyzacja, dostosowana do podłoża to podstawa bezpiecznego biegania. Do biegania po twardych nawierzchniach, jak np. asfalt czy chodnik wybieraj buty z dobrą amortyzacją wstrząsów, chroniące Twoje stopy i stawy. Płaski bieżnik i miękka amortyzacja, lekkość i elastyczność – to cechy dobrego obuwia biegowego, przeznaczonego do twardych nawierzchni. Do biegania po terenie z dużą ilością kamieni i piachu wybieraj modele z agresywnym bieżnikiem, co zapewni lepszą stabilizację i ochronę podbicia. Tzw. buty trailowe (terenowe) sprawdzą się na leśnych szlakach oraz w trudniejszym terenie.

Bieganie to nie tylko fajny pomysł na spędzenie wolnego czasu, to również dobra okazja do poznania nowych ciekawych ludzi z wielką pasją. Obecnie w Internecie, na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, powstają społeczności biegowe, zachęcające do aktywności fizycznej, dzielące się swoimi doświadczeniami, przygotowujące się do zawodów, dające porady dla poczatkujących biegaczy. Niezwykle popularne i bardzo pozytywne stają się programy typu Pomoc Mierzona Kilometrami. Dzięki zainstalowaniu specjalnej aplikacjiEndomondo Sports Tracker możesz nie tylko czerpać radość z biegania, ale i pomagać innym. Łącz przyjemne z pożytecznym.
Zaczynacie przygodę z joggingiem czy też ją kontynuujecie ważne byście zaopatrzyli się w odzież i obuwie biegowe, dzięki którym ta aktywność będzie przyjemniejsza i bezpieczniejsza, a korzyści podwójne – zadbacie o formę i dobre samopoczucie, o ciało i umysł. Zrównoważenie wszystkich aspektów joggingu to chyba jedyny złoty środek, by czerpać przyjemność z biegania, a nie robić to z przymusu. Jeśli więc bieganie jest dla Ciebie, w ofercie e-Candy bieganie znajdziesz wszystko, co potrzebne to tego typu aktywności. W zakładce bieganie znajdziecie buty przeznaczone typowo do joggingu, jakNike Revolution 3 dla Pań oraz adidas Duramo 8dla Panów i buty trail, jak GEL FUJITRABUCO 5, zapewniające komfort biegania i świetną przyczepność. Znajdziecie tu również odzież do joggingu, idealną na wszelkie warunki pogodowe, z wysokiej jakości materiałów, w niesamowitej kolorystyce. Przydatne mogą okazać się również takie gadżety jak: monitory pracy serca czy pulsometry. Na e-Candy ubierzesz się od stóp do głów.
 
Polacy pokochali bieganie. Czy jest to więc chwilowa moda czy trwały trend? Zależy to od indywidualnego podejścia każdego człowieka. Miejmy jednak nadzieję, że szaleństwo biegowe będzie trwać jak najdłużej. Zważywszy na korzyści jakie daje nam ten rodzaj sportu naprawdę warto się nim  zainteresować i zaopatrzyć w niezbędną profesjonalną odzież do biegania. Już dziś sprawdź naszą ofertę i z nami biegnij po swoje cele i marzenia. 


Sekcje: Blog
Tagi: buty sportowe bieganie